"Allah'im bize Receb ve Şabanı mübarek eyle ve bizi Ramazana ulaştır"

                                  ÜÇ AYLAR

Rahmet dalgalarının başladığı manevi huzur ve sükunun kalplere doğduğu, ilahi rahmetin coştuğu bu aylar girince, müminlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar.

Üç ayların değerini ifade eden diğer bir önemli özellik ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasıdır. Regaip gecesi  Recep ayının ilk cuma gecesine, Miraç gecesi Recep ayının 27. gecesine, Berat gecesi Şaban ayının 15. gecesine, Kadir gecesi ise Ramazan ayının 27. gecesine rastlar.

Recep ve Şaban ayları rahmet ayı olan Ramazanı karşılayan aylar olup Ramazan ayının müjdecisidir. Dinimizde ayrı bir değeri olan üç ayların, kişide insani özelliklerin olgunlaşmasında ve iradenin kontrol altına alınmasında rolü büyüktür. Zira Recep ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaip, Miraç ve Beraat Gecelerinin rahmetinden istifade yolunu tutan kişi Ramazan ayında ise her türlü kötülükten kendini uzak tutar. Ve insani vasıflarının artmasına gayret eder. Nihayet Kadir Gecesinde yapacağı ibadet ve tövbe ile manevi hazza oluşur.

Üç aylar, geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkandır. hayatımızda otokontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller dünyevi meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.

Asırlardan beri bütün Müslümanlar, pek feyizli, bereketli ve birbirinden sevap ve fazilet bakımından pek güzel ve bir nevi hasat mevsimi olan bu üç aylara erişmenin manevi hazzını duymuşlar ve bu mübarek ayları oruçlu geçirmişlerdir.

Bu aylar Müslümanlar tarafından derin bir saygı ve dini heyecanla karşılanır. Diğer aylara nispetle daha çok ibadetle değerlendirilmeye çalışılır. Hemen her Müslüman bu ayların girişi ile bir hazırlık yapar. Geçmişini gözden geçirerek düzenli bir geleceğe kavuşmanın imkanlarını arar.

Bu aylar gerçekten mübarek aylardır. Çünkü Kurban Bayramı ve Mevlid Gecesi dışındaki mübarek gün ve geceler bu aylar içindedir. İnsanlık için bir hidayet kaynağı olduğunda şüphe olmayan Kur-an'ı Kerim bu aylardan biri olan Ramazan ayında inmiş, inmeye başlamıştır. İslam'ın beş temel ibadetlerinden biri olan Oruç da bu aya tahsis edilmiştir. Bu aylarda meydana gelen dini olaylar, bu aylara kutsiyet ve hususiyet kazandırmıştır.

 

Cebrail, Mikail gelir insana

Nazlı yar çevirdi beni lisana

Hiç Kuran iner mi? Ali, noksana

Sordum ki bu gece leyl-i Kadir mi?

 

Bu Vesileyle; Rasulullah Efendimizin buyurduğu duayı yapıyoruz. "Allah'im bize Receb ve Şabanı mübarek eyle ve bizi Ramazana ulaştır".

Mübarek Üç Ayların Ümmet-i Muhammed'e, vatanımıza milletimize hayırlar getirmesini, Nefsimizden arınıp temizlenip, Kurtuluşumuza ve Hidayete vesile olmasını Yüce Allah'tan Niyaz ederiz. İnşallah İslam Alemine bir dönüş noktası olur.

Allah'ın Selamı Üzerinize olsun.

Sevgiler Saygılar.

 

HAK PARTİ GENEL BAŞKANI

ARAŞTIMACI YAZAR ŞAİR

DURSUN GÜNEŞPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   2062 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın