Şeyh Edebali'nin Osman Bey'e Nasihatleri

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA BAŞLARIM

ŞEYH EDEBALİ’NİN OSMAN BEY’E NASİHATI

         "Ey Oğul!
         Beysin, bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül alma sana... Suçlamak bize; katlanmak sana... Acizlik yanılgı bize; hoş görmek sana... Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana... Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana..."

         "Ey Oğul!
         Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana..."

         "Ey Oğul!
         Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı.. Allah (c.c.) yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın. Hakk yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin."

         "Sen ve arkadaşlarınız kılıçla, bizim gibi dervişler de düşünce, fikir ve dualarla bize va'd edilenin önünü açmalıyız. Tıkanıklığı temizlemeliyiz."

         "Sabır çok önemlidir. Bir Bey, sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir."

         "Milletin kendi irfanı içinde yasasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır."

         "En büyük zafer nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir."

         "Ülke, idare edenin oğulları ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke, sadece idare edene aittir. Ölünce, yerine kim geçerse, ülkenin idaresi onun olur. Vaktiyle yanılan atalarımız, sağlıklarında devletlerini oğulları ve kardeşleri arasında bölüştürdüler. Bunun içindir ki, yaşayamadılar, yaşatamadılar." (Bu nasihat Osmanlı'yı 600 sene yaşatmıştır.)

         Ey Zamanın Fitnesi! Bu ülke, ne evlatlarının, ne partinin, ne yol arkadaşlarının, ne akrabalarının, ne hemşerilerinin ortak malı değildir. Aklını başına topla! Terör ile Kürt açılımı, demokratik açılım, barış adı altında yapmış olduğun işbirliği. Bu kara tablo ortada iken cemaate karşı açmış olduğun bu savaş kabul edilir gibi değil. 

         Hz. Ali (Keremallahu Veche)’den rivayet edildiğine göre; “Öyle zaman gelir ki ümmetim şu on dört hasleti işler. Bela, musibet başlarına vacip olur. 1- Devlet idarecileri, beytülmali aralarında taksim ederler. 2- Emaneti ehline vermezler. Zenginleri Zekâtı hafife alırlar.”

         “Öyle zaman gelir ki idarecilerden ümmetimin üzerine büyük belalar gelir.” (Resulü Ekrem sav.)
Sevgiler saygılar. 

Hak ve Hakikat Partisi 
Genel Başkanı
Sn. Dursun GÜNEŞPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1605 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın