Ak Parti ateş topuna dönmüş. Nemrut Ateşi! Dokunanı yakıyor.

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

İmam Mehdi Savaşları – 64

Elif Lam Mim, Allahu la ilahe illa huvel Hayyul Kayyum. Aziz ve Celil olan Allahu Teala’ya hamdüsena olsun. Resulü Ekremine salat ve selam olsun. Allah’ın selamı Ümmeti Muhammedîn üzerine olsun.

Ak Parti ateş topuna dönmüş. Aşk mıdır? Haşa! Nemrut Ateşi! Dokunanı yakıyor.

Bu insanlar bilmeden bu ateşe odun taşıyor, ateşi daha da alevlendiriyor, bütün hücreleri narlanmış…

Mısır’da Sisi, Suriye’de Esad gibi bir afata dönüşmüş. Ehven-i şer olan Ak Parti bu milletin kaderiyle oynuyor, karşısında hiçbir rakip görmek istemiyor, tahammül edemiyor. Şimdi Avrupa’ya ateş püskürüyor. Irak’a ateş püskürdün ne yaptın? Suriye’ye ateş püskürdün ne yaptın? Avrupa’ya ateş püskürüp ne yapacaksın? İsrail’e de ateş püskürmüştün ne yaptın? Ne yaptığın ortada…

İsrail Türkiye İlişkileri

"İsrail ile ticari ilişkilerimiz 2010 yılından bugüne kadar geçirilen sıkıntılı dönemlere rağmen kararlı bir şekilde artmaya devam etti ve son 6 yılda toplam ticaret hacmi %27 artış gösterdi."

"İki ülke de ticaret açısından birbiri için önemli birer partner. 2015'te 2,7 milyar dolar ile en çok ihracat yaptığımız 16ncı ülke İsrail idi. Aynı dönemde İsrail'in ithalatında Türkiye, %4,8 pazar payı ile ABD, Çin, Almanya ve İtalya'nın ardından 5nci ülke oldu." (Türkiye İhracatçılar Meclisi – 2016)

İsrail ve Türkiye arasında yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi,

Vergi Kaçakçılığının Engellenmesi, Ticari, Ekonomik, Sınai, Teknik ve Bilimsel İşbirliği, Ar-Ge ve Standardizasyon,

Uygunluk Değerlendirmesi ve Metroloji Alanında İşbirliği, Bilimsel ve Teknik İşbirliği, Çevre Sorunlarında ve

Doğa Korunmasında İşbirliği, Kültür Alanında İşbirliği, Turizm İşbirliği, Sağlık ve Tıp Alanında İşbirliği Anlaşmaları ve Tarımsal İşbirliği Mutabakat Zaptı gibi anlaşmalar bulunmaktadır.

İsrail-Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret son derece çeşitlilik arzetmekte, tarım, sanayi kimyasalları, plastik

ürünler, elektronik ekipman, makina, otomotiv ürünleri, tekstil, çimento, sulama sistemleri, su teknolojileri,

metaller, tıbbi ekipman, iletişim, gıda maddeleri ve bunun gibi birçok kalemi içermektedir. (http://izto.org.tr/demo_betanix/uploads/cms/yonetim.ieu.edu.tr/5606_1478508650.pdf)

Başlıca İhraç Ürünlerimiz: Motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler ve bunların parça ve aksesuarları, demir-çelik, elektrikli makine ve cihazlar, plastikler ve mamulleri

Başlıca İthal Ürünlerimiz: Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler; plastikler ve mamulleri; kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve bunların aksam-parça ve aksesuarları

Türkiye-İsrail ilişkilerinin tekrar normale döndürülmesine yönelik müzakereler neticesinde 26 Haziran 2016 tarihinde mutabakata varılmıştır. Bu çerçevede iki taraf arasında yapılan “Tazminata İlişkin Usul Anlaşması” 28 Haziran 2016 tarihinde imzalanmıştır. (http://www.mfa.gov.tr/israil-ekonomisi.tr.mfa)

Mavi Marmara'nın yaşandığı 2010 yılı sonrası ilk yılda Türkiye'nin İsrail'e olan ihracatı yüzde 14 artışla 2,39 milyar dolara çıkmıştı. 2014 yılında ulaşılan 2,95 milyar dolarlık ihracat hacmi son 5 yılın en yüksek hacmi olarak kaydedilmişti.

2016 yılının 7 ayında ise İsrail'e ihracat 1,69 milyar dolar oldu.

 

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, iki ülkenin yaklaşık 4 milyar dolar olan ticaret hacminin potansiyelinin aslında bunun iki katı olduğunu, birkaç yıl içinde 8 milyar dolarlık hedefin yakalanabileceğini söyledi:

Bu potansiyele sahibiz. Kararlılık ve güvene dayalı ilişkimiz çerçevesinde bu hedefi tutturabiliriz. İsrail’e daha fazla yatırım yapılmasını istiyoruz. Bazı zorluklara rağmen Türk ekonomisine güveniyoruz” dedi. (1 Mart 2017)

 

 AKP hükümeti, İsrail ile Temmuz 2004'te Serbest Ticaret Anlaşması imzaladı. Dönemin AKP'li Enerji Bakanı Hilmi Güler, İsrail'le boru hattı anlaşması imzaladı. Mayıs 2005'te gerçekleşen İsrail ziyareti sırasında Heron'lar ve M60 tanklarının modernizasyonuyla ilgili anlaşmayı bizzat Başbakan Erdoğan imzaladı.( http://www.meltemhaber.com/?haber,11504)

Fırat ve Dicle havzası anlaşmasıyla birlikte  İsrail’in ve komşularının bu su imkanlarından eşit şekilde yararlanabilmesi için bu havzaların üzerindeki tesislerle uluslararası bir yönetime devri söz konusudur.

Son olarak Enerji-Pertol Doğalgaz anlaşmasıyla İsrail gazının Türkiye’ye satışı ve Türkiye üzerinden diğer ülkelere boru hattıyla ulaşması için anlaşma imzalanma aşamasına kadar gelmiştir.

“Devlet Sırrı” adı altında açıklanmaktan imtina ettikleri gizli tutulan birçok anlaşma ve varılan mutabakatlarla “İsrail-Türkiye Dostluğu” sürmektedir.

İşte sizin yaptıklarınız…

 

Hak ve Hakikat Partisi Genel Başkanı

Dursun GÜNEŞ – Seyyid Muhammed Ali

30 Nisan 2017 – KonyaPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   770 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın