Sadaka ve Zekat

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Elif Lam Mim, Allahu la ilahe illa Huvel Hayyul Kayyum. Aziz ve Celil olan Allahu Teâlâ’ya hamdüsena olsun. Resulü Ekrem’ine salat ve selam olsun. Allah’ın selamı Ümmeti Muhammedîn üzerine olsun.

Hayırlı Cumalarınız olsun.

Her Müslümana farz olan zekât, İslam’ın beş şartından biridir. Hali vaktine göre sadakalarını zekâtlarını hesap edip fakir fukaranın haklarını vermesi gerekir.

Böylece toplumda barış, huzur ve kardeşlik sağlanır.

Kur-an’ı Kerimin ilk ayetlerinde Allahu Teala mealen şöyle buyuruyor: “Onlar ki, gayba iman edip namazı dürüst kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden tasadduk ederler.”  (Bakara Suresi 3. Ayet)

Şeriat Devletinde, Devlet bu zekâtı toplar. Adil bir sistem içinde dağılımını yapar. Dahası kimselere verilir. Tevbe Suresi 60. Ayet: “Sadakalar zekatlar Allah’tan bir farz olarak fakirler, miskinler, zekat toplama görevlileri, kalpleri islamiyete ısındırılmak istenenler, köleler, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmışlar içindir. Allah tarafından kesin olarak böyle farz edildi. Allah, herşeyi bilendir, hikmet sahibidir.” Yetimlere dullara. Bazı kimseler de vardır ki siz onları hallerinden anlarsınız.

Ölçü derecesi malının kırkta birinin zekâtını vermek. 80 gr altın veya bunun tutarında para, veya ticaret malı, kırk koyun-keçi, otuz sığır, beş deve nisbetindedir. Sizler bilirsiniz de bizler yine hatırlatmış olalım.

Şerefeniz, Arefeniz, Bayramınız şimdiden Mübarek Olsun.

 

Sevgiler saygılar

Hak ve Hakikat Partisi Genel Başkanı

Dursun GÜNEŞ – Seyyid Muhammed Ali

23 Haziran 2017 - AnkaraPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   641 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın