Macara perest REIS. Elini atmadığı bir pislik kalmadi. Kiliseler ile uyum içinde çalışıyor.

Bismillahirrahmanirrahim.
Macara perest REIS. Elini atmadığı bir pislik kalmadi. Kiliseler ile uyum içinde çalışıyor. Her gittiğinde hal hatır yapiyor bazi talimatlar aliyor ve kilise çalışanların haklarini koruyor kiliseleri restora yapip hizmete sunuyor. Şehitlerin kanlarini unutuyor. Sen kimin malini kime veriyorsun. Dört şey üzerinden pazarlık yapılıyor. Bir mülkiyet mülkiyetlerini geri veriyor. Tazminatlarini ödüyor. Binlerce kişi bundan istifade eyledi. Ortadoks partiye özerklik tanindi. Tüzer kişiliği ve ünvanini verildi. Papa ruhu peneh olarak ilan edildi. Diyanet işleri başkanıda buna göre seçildi. Tablo bu taktir milletimizin.
Hak ve hakikat partisi genel başkan sy DURSUN GÜNEŞ SEYİT MUHAMMED ALİ MEHDÎ RESÜL.
AKP kaç tane kiliseyi besmele ile açtı daha kaç tane açacak?12 Şubat 2015 17:48 tsi
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinötürlüğü hükümetin şu ana kadar azınlıklara yaptığı jestlerin listesini yayınladı. Gayimüslim Vakıflarına bin 14 arazinin iade edildiği ifade edilen açıklamada restore edilen ve edilecek kiliselerin listesi de verildi.
Halkın 1923'ten 2002 yılına kadar bin bir zahmetle kurduğu fabrikaları, işletmeleri, madenleri, limanları, elektrik altyapısını yerli-yabancı ayırt etmeden özel sektöre peşkeş çeken AKP Hükümeti, milletin gözü önünde Türk milletine 'ata'sından miras kalan gayrimenkulleri de altın tepside azınlıklara sunuyor. Azınlıklara iade edilen gayrimenkullerin maddi değeri ise 3 milyar doları aşıyor.
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün internet sitesinde hükümetin azınlıklara yaptığı jestler ayrıntılı olarak verildi. Buna göre sayıları 165'i bulan gayrimüslim vakıflarına iade edilen arazi sayısı bin 14'e ulaştı.
Bunun yanı sıra 21 gayrimenkulün günümüz rayiç bedelinden tazmin edilmesine karar verildi. Hâlihazırda 150 gayrimenkulün iadesi için ise değerlendirme süreci devam ediyor. Hükümetin 30 Eylül 2013'te açıklanan Demokratikleşme Paketi kapsamında, Mor Gabriel Vakfına ait 244 dönümlük arazi Süryani cemaatine verildi. Bununla dini azınlığa tarihin en büyük iadesi gerçekleştirildi.
AKP AZINLIKLARA ÇALIŞIYOR
Türkiye'de halihazırda 165 azınlık vakfı faaliyetlerini aktif olarak sürdürüyor, bu vakıfların 76'sı Rum, 53'ü Ermeni, 19'u Musevi, 10'u Süryani, 3'ü Keldani, 2'si Bulgar, biri Gürcü, biri de Maroni azınlığa ait. Oysa Yunan hükümetleri Batı Trakya Türklerine ait vakıf mallarına sıklıkla el koymaktaydı.
AKP Hükümeti'nin yaptığı düzenlemelere göre, taşınmaz malların azınlık vakıfları adına tescili için Bakanlar Kurulundan izin alınması şartı kaldırıldı ayrıca azınlık vakıflarının tasarrufları altında bulunduğu belirlenen taşınmaz malların vakıf adına tescili için yapılacak başvurular bakımından öngörülen 6 aylık süre 18 aya çıkarıldı.
2008'de çıkarılan yeni Vakıflar Kanunu ile de çok sayıda taşınmaz, başvurular üzerine azınlık vakıfları adına kaydedilmişti. Son olarak Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfına ait hastane binasının karşısında yer alan 42 bin 259 metrekarelik arazi, Vakıflar Genel Meclisi kararının ardından, vakıf adına tapuya tescil edildi.
Farklı inanç gruplarına mensup kişilerin korunması amacıyla 2010'da Başbakanlık Genelgesi yayımlandı, genelge ile farklı inanç gruplarına mensup kişilerin Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası olduğunun vurgulandı.
Bu bağlamda Ermenice ders kitapları ücretsiz dağıtıldı, azınlık gazetelerine mali destek sağlandı, 2012'de kabul edilen Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Kararı ile farklı inanç gruplarına ait gazetelerde resmi reklam yayınlayabilmelerinin mümkün hale getirildi. Son yıllarda hayata geçirilen düzenlemeler sayesinde, yaklaşık 50 yıllık bir aradan sonra 4 Haziran 2012'de bir Rum yayınevi faaliyete başladı.
TEHLİKELİ KAPILAR AÇILDI
Bu çerçevede İstanbul'da Ekümenik Patrik Devleti'nin altyapısı oluşturuldu, hem de Karadeniz'de Pontus Devleti ülküsüne katkı sağlandı. Öte yandan AKP Hükümeti, bu uygulamasıyla çok tehlikeli bir kapıyı da ardına kadar açtı.
Nitekim ABD'de yaşayan Ermeniler, atalarının mallarıyla kurulduğunu iddia ederek Ziraat Bankası'nın kendilerine verilmesi için ABD'de dava açtı. Azınlık vakıflarına gösterilen bu özel ilgi, Ermenilerin soykırım talepleri arasında yer alan 'tazminat' konusunda da Türkiye'nin köşeye sıkışması yolunu açıyor.
KİLİSE VE SİNAGOG RESTORASYONLARI HIZLANDI!
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün internet sitesinde devlet eliyle restore edilen kiliselerden bazıları da şu şekilde yer aldı:
* Gökçeada Aya Nikola Kilisesi.
* Gökçeada Ayamarina Rum Ortodoks Kilisesi.
* Hatay İskenderun Süryani Katolik Kilisesi.
* Surp Giragos Kilisesi.
* Kumkapı Meryemana Kilisesi.
* Hatay İskenderun Rum Katolik Kilisesi.
* Diyarbakır Sur Ermeni Protestan Kilisesi.
* Vorvoks Vorodman Kilisesi
* Diyarbakır Sur Ermeni Katolik Kilisesi.
* Gaziantep Nizip Fevkani Kilisesi.
* Gaziantep Şahinbey Havra.
DEVAM EDEN RESTORASYONLAR DA VAR
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün internet sitesinde Ayvalık Cunda Taksiyarhis (Ayanikola) Kilisesi, İstanbul Edirnekapı AyaYorgi Kilisesi ve Edirne Sinagog'unun restorasyonun ise halen devam ettiği açıklanırken restorasyon projesi hazırlanan kiliseler de şu şekilde sıralandı:
* Kilis Merkez Havra.
* Hatay Yayladağı Rum Ortodoks Kilisesi.
* İskenderun Arsuz Maryo Hanna Kilisesi.
* Samandağ Yoğunoluk Köyü Ermeni Kilisesi.
MÜTEKABİLİYET İLKESİ RAFA KALDIRILDI!
Başbakan Ahmet Davutoğlu Çarşamba akşamı gayrimüslim dernek ve vakıflarının temsilcileriyle Ankara'da yaptığı toplantıda şunları söylemişti: "Şu ana kadar 365 vakıf malı gayrimüslim vakıflara iade edildi. Birçoğu iade sürecinde… Şunu karşılaştırma yapmaksızın söylüyorum, hiçbir başka ülkede böyle bir tecrübe yaşanmadı. Biz bir karşılık da beklemedik buradan. 'Yunanistan da yapsın, biz de Rum vakıflarına verelim' demedik. Türk vakıfları Yunanistan'da hiçbiri iade edilmedi, hiçbir adım atılmadı ama mütekabiliyet beklemedik."
İmar Yasası'nda, Belediyeler Kanunu'nda 'cami' yerine "ibadethane" tabiri konularak oralara yapılacak katkıların yasal zemininin hazırlandığını da anlatan Davutoğlu, "Belediyeler Kanunu'nda yapılan değişiklikle yine kiliselere, sinagoglara katkılar yapılması da zemin buldu. Süryani cemaatinin talebi üzerine de İstanbul'da Süryani cemaatinin gidebileceği bir kilisenin inşasına izin veriyoruz. Trabzon Sümela Manastırı'nda, Akdamar'da Rum ve Ermeni cemaatlerine imkânlar tanındı" demişti.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   204 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın